0

Na co zwracać uwagę kupując stary dom?

Zakup nieruchomości mieszkalnej, która wcześniej była zajmowana przez obce osoby wiąże się z dość dużym ryzykiem, ale także z pewną wygodą. Transakcja finalizowana jest często bardzo szybko, nie trzeba martwić się koniecznością sprawowania nadzoru nad firmą budowlaną, co ma niestety miejsce przy budowaniu nowego domu. Nie ma również żadnego problemu z formalnościami i biurokracją. Słowem – sama radość. No tak, ale jak zostało na początku wspomniane jest to również dość duże ryzyko, przez które cała sielanka może w jednej chwili legnąć w gruzach.

Przed finalizacją zakupu nieruchomości

Zanim zapadnie decyzja o zakupie nieruchomości warto sprawdzić kilka kwestii. Najważniejszy jest stan prawny nieruchomości oraz wpisy do ksiąg wieczystych. W przeciwnym razie może okazać się, że do nowego domu prawo mają również osoby trzecie, które według wpisu do ksiąg mogą dożywotnie zajmować określoną część budynku mieszkalnego. Nie bez znaczenia jest też cena nieruchomości, która często jest zbyt mocno zaniżona – co daje powody do podejrzeń, lub zbyt mocno zawyżona, co zanadto i zbędnie obciąży budżet. Rozwiązanie? Wystarczy udać się do rzeczoznawcy, który na podstawie przeprowadzonych oględzin wystawi tak zwany operat szacunkowy. Jest to dokument mający moc prawną i określający zarówno stan techniczny budynku, jak i jego rynkową cenę. Wówczas znacznie łatwiej można ocenić czy dom na prawdę jest wart zakupu.

Uważaj na okolicę przed zakupem nieruchomości

Być może to zabrzmi dość kuriozalnie, ale ważni są także sąsiedzi. Zwłaszcza jeśli lokalizacja nieruchomości to niewielka miejscowość, w której ludzie się znają od wielu lat. Nieżyczliwość sąsiadów może bardzo szybko zburzyć wyobrażenie o sielankowym spokoju. Warto więc znaleźć z nimi jakąś nić porozumienia. Na bliskich, zaprzyjaźnionych sąsiadów w razie potrzeby zawsze można liczyć a taka zażyłość często okazuje się być cenniejsza niż zdrowe relacje z własną rodziną. Stan prawny, techniczny, pełna dokumentacja i podobne kwestie są istotne. Niczego nie można w takiej sytuacji zaniedbać. Inwestycja w dom pochłania bowiem zwykle znaczące sumy pieniężne.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *