0

Zakup nieruchomości na firmę

Kupno nieruchomości na firmę jest poważną inwestycją na lata. Dlatego warto jeszcze przed finalizacją transakcji przyjrzeć się stanowi prawnemu działki. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, że zakup domu na firmę nie będzie chybioną inwestycją.

Podstawową kwestią jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości w księdze wieczystej. Obecnie mamy dostęp do tych dokumentów z każdego miejsca, ponieważ wszystkie księgi wieczyste prowadzone są w formie elektronicznej. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i tam odszukać po numerze interesującą nas księgę. Jeżeli nie znamy cyfry porządkowej, możemy skorzystać z narzędzi, które są dostępne w sieci internetowej. Dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych jest dostępny dla każdego bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Aspekty prawne zakupu nieruchomości na firmę

Warto sprawdzić zawartość dwóch ostatnich działów księgi wieczystej. W dziale trzecim widnieją informacje na temat służebności oraz innych ograniczonych praw rzeczowych, które mogą zmniejszać wartość nieruchomości bądź zakłócać korzystanie z niej w pełnym zakresie. Jeżeli ujawnione prawa znacząco obniżają walory użytkowe nieruchomości, zakup domu na firmę może okazać się w danym wypadku niewskazany. Stąd zaleca się dokładne przeanalizowanie księgi wieczystej przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży nieruchomości.

Koniecznym wydaje się również sprawdzenie innych ewidencji, w których widnieją dane na temat danej nieruchomości. Jeżeli stan prawny księgi wieczystej wydaje się być wątpliwy, możemy sprawdzić, czy uzyskane dane są zbieżne z tymi, które są zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Takie informacje możemy uzyskać w starostwie właściwym ze względu na położenie nieruchomości. Ostatnim krokiem jest analiza planu zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że zawarte są w nim ograniczenia, które nie pozwalają na korzystanie z nieruchomości w pełnym zakresie. Jeżeli nic nie budzi naszego niepokoju, możemy przystąpić do umowy kupna-sprzedaży nieruchomości bądź do innej umowy przenoszącej jej własność na nas.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *