0

Odbiór budynku od dewelopera

Osoby, które decydują się na skorzystanie z usług dewelopera, powinny przykładać uwagę do stanu mieszkania, które odbierają. Jeśli ewentualne wady nie zostaną odpowiednio szybko zgłoszone, w przyszłości mogą być problemy z ich usunięciem.

Odbiór budynku od dewelopera wiąże się z szeregiem konsekwencji. Przede wszystkim w przypadku, gdy nie stawimy się na umówiony termin, deweloper może sam sporządzić protokół przekazania. Jest to dokument, w którym zawarte są informacje o stanie technicznym oddawanego budynku. W przypadku, gdy odbierający jest obecny, może bez problemu zgłaszać wszelkie wady do protokołu. W praktyce jednak utarło się, że deweloper przed samodzielnym sporządzenie protokołu odbioru powinien najpierw ponownie wezwać zamawiającego. Po bezskutecznym upływie kolejnego terminu może sam sporządzić omawiany dokument.
W przypadku, gdy podczas odbioru zamawiający stwierdzi wady, powinien je jak najprędzej zgłosić wykonawcy. W przypadku, gdy defekty zostaną wykryte dopiero później, zamawiający może wezwać do ich usunięcia za pomocą listu poleconego. W każdym wypadku nie może to nastąpić później niż miesiąc od wykrycia wady. Wykonawca odpowiada na zasadach rękojmi za wady rzeczy.
Aby w sposób należyty ocenić stan techniczny odbieranego budynku, niezbędne może okazać się skorzystanie z pomocy osoby, która ma niezbędną wiedzę z zakresu budownictwa. Z dużą dozą prawdopodobieństwa wykryje wady, na które przeciętny zamawiający nie zwracałby uwagi. Dobrze jest okazać takiej osobie projekt budynku oraz umowę z deweloperem. Na tej podstawie specjalista z zakresu budownictwa oceni, jak wygląda rzeczywistość w porównaniu z projektowanym stanem rzeczy.
Jeżeli zamawiający, który nie posiada dużej wiedzy z zakresu budownictwa, zdecyduje się na samodzielny odbiór domu, powinien zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na stan instalacji. Mowa tu szczególnie o elektryce, która w żadnym wypadku nie powinna strzelać. Nacieki w okolicach rur kanalizacyjnych świadczą z kolei o wadliwej instalacji wodnej. Warto również zobaczyć, czy odpływy wody zostały wykonane należycie i czy ich ilość zgadza się z tą, która jest wskazana w projekcie. Warto również sprawdzić stan podłóg. Wszelkie nierówności powinny być niezwłocznie zgłoszone wykonawcy.

Użyłeś fraz kluczowych aby znaleźć ten artykuł: odbiór budynku od dewelopera, odbiór budynku, odbiór domu, odbiór mieszkania, odbiór nowego mieszkania, odbiór nowego domu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *