0

Na co zwracać uwagę przy kupnie domu

Osoby, które nie korzystają z usług deweloperów, najczęściej kupują dom z drugiej ręki. Należy bacznie obserwować, czy nieruchomość jest w stanie umożliwiającym nam zamieszkanie z pewnością, że nie będą nas czekały nieoczekiwane remonty.

Pojawia się pytanie: na co zwracać uwagę przy kupnie domu? Z pewnością istnieje szereg zasadniczych kwestii, które należy poruszyć z dotychczasowym właścicielem nieruchomości. Warto zacząć od jej stanu prawnego. Przede wszystkim istotna jest forma własności nieruchomości. Należy również dopytać, czy nie jest ona obciążona prawami osób trzecich. Powinniśmy wykluczyć możliwość dochodzenia roszczeń z nabywanej nieruchomości przez dłużników dotychczasowego właściciela, choćby na podstawie hipoteki. Często zdarza się również, że włości są obciążone służebnościami – warto podjąć o nich informacje jeszcze przed kupnem domu.
Równie istotne jak wady prawne rzeczy są defekty fizyczne. Należy sprawdzić, czy dach nie cieknie. Jego ewentualny remont może nas kosztować sporo wysiłku i pieniędzy. Nie można również zapominać o analizie stanu elewacji. Słaba jakość ociepleń może znacząco przełożyć się na koszty związane z ogrzewaniem. Stan komina również powinien być należycie zbadany, najlepiej przed doświadczonego i bezstronnego kominiarza. Warto wiedzieć, czy instalacja kominka w salonie nie będzie się wiązać z koniecznością wybudowania nowego komina.
Przy oględzinach wnętrz należy zwracać uwagę przede wszystkim na ściany oraz podłogi. Stare, zbutwiałe posadzki mogą wymagać cyklinowania i lakierowania, co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem co najmniej przez tydzień remontu. Ponadto w przypadku, gdy zlecimy taką usługę, jej wykonanie może się wiązać z dużymi kosztami. Szczególną uwagę należy przykładać do ewentualnego występowania insektów w domu. Obecność mrówek faraona czy karaluchów powinna stanowić dla nas czerwone światło i skłonić do wyboru innego domu.
Bardzo ważne są również okna. Te nieszczelne mogą powodować silne przeciągi, które obniżą komfort zamieszkiwania w domostwie. Ich wymiana będzie wymagała znacznych nakładów. Podobnie należy również zwracać uwagę na stan instalacji znajdujących się w domu. Nieraz ciężko jest stwierdzić, czy instalacja elektryczna działa zadowalająco, dlatego warto zapytać o radę znajomego elektryka.

Frazy kluczowe: na co zwracać uwagę przy kupnie domu, kupno mieszkania, kupno domu, kupno nowego mieszkania, kupno nowego domu, kupno nieruchomości.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *