1

Jak uzyskać kredyt na budowę domu?

Procedura uzyskania kredytu na budowę własnego domu może wydawać się skomplikowana. W praktyce jednak jeżeli kredytobiorca dysponuje odpowiednimi dokumentami i wyliczeniami, nie ma czego się obawiać.

Jak uzyskać kredyt na budowę domu?

Wiele osób marzących o własnych czterech kątach zastanawiało się,jak uzyskać kredyt na budowę domu. Przede wszystkim przy wnioskowaniu o takie zobowiązanie należy przedstawić kosztorys budowy. Wstępną ocenę inwestor otrzymuje już na etapie wyboru konkretnego projektu. Nie jest ona jednak na tyle skrupulatna, aby wystarczyła na etapie wnioskowania o kredyt. Bank wymaga dokładnego przedstawienia wszelkich kosztów związanych z budową domu oraz wykończeniem wnętrz.
Często nawet najbardziej rzetelne wyliczenia okazują się nieprawidłowe. Na konkretnych etapach budowy może dojść do zwiększenia kosztów, spowodowanych wzrostem cen konkretnych materiałów budowlanych lub nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi. Dlatego kredytobiorca często wnioskuje o kwotę kredytu w wysokości 110% wartości kosztów, które będzie musiał ponieść przy budowie domu. Jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze niż pobór kolejnego kredytu w celu uzupełnienia brakującej ilości gotówki. Należy się jednak liczyć z koniecznością wniesienia opłat za kredyt w większej wysokości.
Kosztorys wykonania budynku jest często weryfikowany przez bank udzielający kredytu. Zdarza się, że koszty są celowo zaniżane bądź zawyżane, aby manipulować wysokością otrzymanego kredytu. Oprócz kosztorysu sporządzana jest również opinia profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego. W przypadku, gdy obie kwoty znacząco się różnią, bank może nawet odmówić klientowi udzielenia zobowiązania. Częściej jednak żąda wniesienia wyższego wkładu własnego niż zakładany na początku.
Aby otrzymać kredyt na budowę domu, należy również przedstawić szereg innych dokumentów. Najważniejszy jest odpis z księgi wieczystej nieruchomości. Weryfikowany jest tytuł prawny do nieruchomości oraz brak obciążeń włości na rzecz osób trzecich. Potrzebne jest również ostateczne pozwolenie na budowę z załączonym projektem budowlanym, który został ostatecznie zatwierdzony. Należy również dołączyć umowę o roboty budowlane, którą podpisaliśmy z wykonawcą. W komplecie dokumentów nie może również zabraknąć akt potwierdzających naszą zdolność kredytową.

admin

One Comment

  1. Warto dodać, że nie jest to zbyt proste i w wielu przypadkach staje się wręcz strasznie nieopłacalne…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *