0

Działka budowlana na potrzeby firmy

Każdy przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zakupu działki pod ważną budowę. W takiej sytuacji należy dogłębnie przeanalizować nie tylko warunki umowy, ale także sprawdzić, czy stan prawny nieruchomości jest zgodny z zapewnieniami zbywcy. Dzięki temu zakup działki budowlanej na firmę nie będzie inwestycją, której będziemy przez długie lata żałować.

Zakup działki budowlanej na firmę

Jeżeli przygotowana przez zbywcę umowa nie jest sformułowana w sposób jednoznaczny, warto skorzystać z fachowego poradnictwa prawnego. Zakup działki budowlanej na firmę jest inwestycją, którą będziemy spłacać przez długie lata, dlatego nie może dojść do żadnych nieporozumień. Jeżeli przeanalizujemy umowę i żadne postanowienie umowne nie budzi cienia wątpliwości, możemy sprawdzić stan prawny nieruchomości, po czym zawrzeć stosowną umowę.

Sprawdź księgę wieczystą dla działki

Weryfikacja stanu prawnego działki budowlanej jest stosunkowo prosta. Najważniejsze jest sprawdzenie księgi wieczystej danej nieruchomości. Jeżeli nie otrzymaliśmy od zbywcy uwierzytelnionego odpisu, możemy sami sprawdzić księgę wieczystą na witrynie prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Na szczególną uwagę zasługuje dział trzeci, w którym widnieją informację na temat ograniczonych praw rzeczowych. W najkorzystniejszej sytuacji znajdujemy się wtedy, gdy wszystkie rubryki są puste. W przypadku jednak, gdy są tam wpisane na przykład służebności, musimy poważnie zastanowić się, czy nie stanowią one dla nas nadmiernej uciążliwości. W dziale czwartym księgi wieczystej widnieją informacje na temat ewentualnej hipoteki.

Sposób korzystania z działki budowlanej może być znacznie ograniczony przez plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego warto sprawdzić również ten dokument. Jeżeli dana gmina nie sporządziła takiego planu, należy sięgnąć po studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy działka budowlana nie jest obciążona prawami osób trzecich bądź przez miejscowy plan, możemy bez obaw zakupić działkę i wybudować na niej potrzebny budynek.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *