0

Dom na kredyt – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny tylko z pozoru jest mało skomplikowany. Decyzję odnośnie wzięcia kredytu należy więc dobrze przemyśleć i przeanalizować. Na co zwrócić uwagę? Co trzeba wiedzieć?

Dom na kredyt to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Nie każdy jednak musi mieć własne mieszkanie, aby być zadowolonym z życia. Wprawdzie koszty kredytu i wynajmu są często zbliżone, ale pożyczka do zobowiązanie nawet na kilkadziesiąt lat. Może pojawić się więc problem kiedy pojawia się pomysł o wyjeździe za granicę lub mieszkanie z czasem okazuje się za małe na rodzinę z kilkorgiem dzieci. Tymczasem sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem jest trudna. Warto więc wcześniej dobrze przemyśleć tę decyzję – jaka wielkość domu będzie wystarczająca i gdzie ma się on znajdować.

Dom na kredyt do duże zobowiązanie

Co miesiąc trzeba oddawać na spłatę kredytu nawet 30% pensji. Tymczasem w życiu zdarzają się różnego rodzaju nieszczęśliwe wypadki – choroba, nagła utrata pracy itd. Trzeba się więc zastanowić co w takiej sytuacji. Ponadto zawsze istnieje też ryzyko wzrostu stóp procentowych.

Pomyśl zanim się zdecydujesz

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić ofertę kilku banków. Nie można ślepo wierzyć doradcom finansowym, to w końcu tylko sprzedawcy. Rynek bankowy jest konkurencyjny. Niekiedy oferta od konkurencji może być pomocna w negocjacjach.
Warto zadbać również o pozytywną historię w BIK- Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują się tam wszystkie informacje odnośnie przeszłych i obecnych kredytów. Banki niezbyt chętnie patrzą na klientów, którzy tam nie widnieją tzn. nie brali nigdy żadnego kredytu.
Ponadto trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny również podlega negocjacjom. Można więc dążyć do obniżenia jego kosztów lub zawarcie w umowie dodatkowych klauzul. Powinna się w niej znaleźć m.in. informacja o możliwości wcześniejszej spłaty kredytu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *